Türk Marka ve Patent Kurumu

MARKA TESCİL İŞLEMLERİ

                Marka tescil işlemleri için Türk Patent Enstitüsü görevlendirdiği ayrı ayrı birimlerin incelemesi sonucunda işleme dahil edilmektedir. Marka Patent için verilen patent dairesinin başkanlığı tarafından bir takım inceleme, kayıt yapılması, detaylı araştırma ve her şeyi ile değerlendirmesini sağlamaktadır. Verilecek olan patentin ilanını, gerekli sicillerin işlemesini yapmaktadır. Markalar için olan başkanlıkta aynı şekilde detaylı bir inceleme gerçekleştirir.

                Marka tescil işlemleri adına yapılan araştırmalardan sonra bir takım lisans sağlama, devir yapılma gibi işlemlerde sağlanıyor. Oluşturulan markalar kurum tarafından ilanı, sicilinin işleme girmesi gerçekleşiyor. Detaylı bir araştırma ve gerekli olan prosedürler yerine gelmediği takdirde hiçbir şekilde tescillenmesi mümkün değildir.

                Marka tescil işlemleri yapılırken detaylı bir araştırma sırasında en önemlisi kesinlikle markanın bir başka şekilde benzerliği olması gibi incelemeler yapılmaktadır. Aynısını geçerek, bir benzeri dahi olmaması şarttır. Eğer bir benzeri çıkarsa tarafınca iptal edilmekte ve tescil sağlanamamaktadır. Bunun dışında dosyanın eksiksiz bir şekilde hazırlanarak gerekli yerlere başvurusu yapılır. Tüm eksiklikler giderildiği ve uygun görüldüğü takdirde tescil işlemleri gerçekleşir. 

YETKİLİ PATENT TESCİL OFİSİ